Ulice krótsze od zgorzknienia

 Moderator: Tomasz Kowalczyk

ODPOWIEDZ
tsm
Posty: 995
Rejestracja: śr 28 paź, 2009
Lokalizacja: kowary

Post autor: tsm »

Nie sądziłem, że będziesz
jak miasto z pocztówek,
łatwiej cię wskazać

turystom niż pielgrzymom.
Awatar użytkownika
Tomasz Kowalczyk
Administrator
Posty: 4464
Rejestracja: wt 10 cze, 2014

Post autor: Tomasz Kowalczyk »

Od pielgrzyma do turysty nie jest zbyt daleko. Łatwo zmienia się skórę.

Pozdrawiam
Każdy jest kowalem własnego losu. Nie każdy Kowalczykiem.
Latima
Posty: 3442
Rejestracja: śr 14 lip, 2010

Post autor: Latima »

a to ciekawe, bardzo. Gdyby szerzej popatrzyć na zawarte tutaj słowa - dokonuje się takie rozszerzenie znaczeń....
Pl stwierdza - nie sądziłem...czyli jednak miał jakieś tam pojęcie o przedmiocie/ zjawisku/ miejscu, że będziesz jak miasto z pocztówek, to znaczy jakie? Miasta są różne, widoczki również, ale tutaj akurat nasuwa się taki landszaft ( przynajmniej mnie), który każdy może odnaleźć na mapie, iść wg drogowskazów jakimś tam turystom( pewnie Japończykom, bo oni wpatrzenie w te mapy, z tymi obrzydliwymi aparatami). Dlaczego nie pielgrzymom? To jest kapitalne....
Kim jest pielgrzym? Pątnik idący do miejsca kultu z prośbami, podziękowaniami, ale zawsze z modlitwą.
I właśnie - zupełnie nie kojarzę tego utworu z taką wędrówką, a raczej z dążeniem do celu w ogóle. Zdawało się, że będzie to takie ładne/ łatwe/ cukierkowe ( stąd mogli to osiągnąć zwykli turyści/ , ale żeby wybraną drogę/ cel/ a MOŻE WRĘCZ OSOBĘ.... to trzeba na klęczkach, a na to nie każdego stać.
Od razu wyjaśniam - nadinterpretowałam, wiem, jednak jest coś w tym tekście bliskiego moim doświadczeniom, że podłożyłam własne przemyślenia. Za tę możliwość - bardzo wysoko oceniam wiersz, bardzo, La :rozyczka:
ps/ i jeszcze ten tytuł - ulice krótsze od zgorzknień, super!
Ostatnio zmieniony sob 23 kwie, 2016 przez Latima, łącznie zmieniany 3 razy.
Florian Konrad
Posty: 903
Rejestracja: pt 26 lut, 2016

Post autor: Florian Konrad »

tytuł - najsłabszy w tym wszystkim
Awatar użytkownika
Jan Stanisław Kiczor
Administrator
Posty: 15130
Rejestracja: wt 27 sty, 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jan Stanisław Kiczor »

Rzekłbym, że pielgrzym jest w pewnym sensie także turystą (choćby pielgrzymki trasami Św. Jakuba), jednak turysta nie jest pielgrzymem, nawet jak trafi do Częstochowy, czy w inne "pielgrzymkowe" miejsce. Liczy się bowiem intencja drogi.

Pozdrawiam.
Imperare sibi maximum imperium est

„Dobry wiersz zdarza się rzadziej / niż zdechły borsuk na drodze (…)” /Nils Hav/
firletka.

Post autor: firletka. »

Bardzo mi się spodobał i tytuł też.
tsm
Posty: 995
Rejestracja: śr 28 paź, 2009
Lokalizacja: kowary

Post autor: tsm »

Dziękuję wam serdecznie,coś znowu do tych miniatur mnie ciągnie niezwykle:-)